Benston, Maggie

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Benston, Maggie

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1 October 1937 - 7 March 1991

History

Maggie Benston (1937-1991) was a Professor of Chemistry, Computing Science, and Women's Studies at SFU. A respected feminist and community activist, she was a founding member of the Vancouver Women's Caucus.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Related entity

Department of Gender, Sexuality, and Women's Studies (1976 - )

Identifier of the related entity

Category of the relationship

associative

Dates of the relationship

1 January 1984 - 30 April 1984

Description of relationship

Maggie Benston officer of Department of Women's Studies: Coordinator

Related entity

Department of Gender, Sexuality, and Women's Studies (1976 - )

Identifier of the related entity

Category of the relationship

associative

Dates of the relationship

1985

Description of relationship

Maggie Benston officer of Department of Women's Studies: Coordinator

Access points area

Occupations

Control area

Authority record identifier

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Status

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Language(s)

Script(s)

Sources

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC